Bebeğim ve Ben

Yeni doğana verilen ilk süt hem bebek hem de anne için çok yaralıdır. Bebeğin gelmesi ile kadın vücudu doğal olarak süt üretmeye başlar. Bebek bu dönemde emmeye çok istekli olur ve anne bebeğini emzirmeye zaman kaybetmeden başlamalıdır. Yeni doğana verilen ilk süt hem bebek hem de anne için çok yaralıdır. Bebeğin gelmesi ile kadın vücudu doğal olarak süt üretmeye başlar. Bebek bu dönemde emmeye çok istekli olur ve anne bebeğini emzirmeye zaman kaybetmeden başlamalıdır.

Bebeğinizi doğumdan sonra en kısa sürede (en geç yarım saat içinde) emzirmeye başlamalısınız. Bebeğiniz bu dönemde emmeye çok istekli olur, eğer süt vermeye gecikirseniz, bebeğiniz uzunca bir süre emmeye isteksizlik gösterir ve buda sizin ilk emzirme sürenizi geciktirir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk: “Sütünüz gelmese bile erkenden emzirmelisiniz. Bu, bebeğinizin emme refleksinin oluşmasını, sütünüzün salgılanmasını ve rahminizin kasılıp, daha çabuk iyileşmesini sağlar. Takip eden süreçte ise, bebeğiniz sizin memenizi her aradığında, gece ve gündüz sık sık emzirmelisiniz.

Sütünüzün bebeğin midesinden geçiş süresi 15–45 dakikadır. Bu da demektir ki, bu süre sonunda bebeğinizi tekrardan emzirebilirsiniz. Bebeğinizin bir öğünde alacağı sütün %50’sini ilk 1–2 dakikada, %90’nını ise ilk 5 dakikada emer. Ortalama emzirme süreniz 15–30 dakika arasında olmalıdır. Bu nedenle bebeğinizi devamlı ve saatlerce emzirmek yerine, en az 15 dakikalık aralarla emzirmeniz, en sağlıklı olanıdır. Bebeğinizi sabit zaman aralıkları ile değil, o istedikçe emzirmeye çalışmalısınız. Bu süre 30 dakika ile 3 saat arasında değişmekte olup, beslenme aralıklarının ilk ay için 3 saati aşmamasına özen gösterin. Daha sonra ki aylarda, bu süre bebeğinizin isteğine göre uzar.” diyor.

Paylaş:

bebekbebeğimbebeğim ve ben

Tanıtım Filmleri Haber & Duyurular Fuar & Etkinlikler Belge & Sertifikalar Online Ürün Kataloğu